Browse the page below to see the presenters in alphabetical order and click on their titles to view more information about their presentation. You can also search for presenters by typing their name in the box below. As you type a name, results will appear under the search box; click a name to view that person’s presentation.
 


Max Alfthan
Executive Vice President, Marketing and Communications
KONE
Session Chair: “Digital Platforms”


Athena Andriotis
Executive Director, Sector Development
State Government of Victoria
Session Chair: “Construction and Management”


Yu Bai
Associate Professor
Monash University
“Modular Construction: A Conversation”


Steven Baldridge
President
Baldridge & Associates Structural Engineering, Inc. (BASE)
“How Timber Hybrid Builds Our Future Cities”


Dan Brooks
Director, Corporate Sales - Americas
KONE
Session Chair: “Smart Building Solutions”


Ray Brown
Managing Director
Architectus
“Presentation #414”


Sascha Brozek
Senior Vice President, Major Projects
KONE
“Smart Building Solutions”


Andrew Butler
Group Executive, Office & Industrial
Mirvac Developments
“The Rise of the Scandinavian Skyscraper”


Jennifer Calzini
Design Manager at Sydney Metro Over Station Development
Sydney Metro Delivery Office
“The Tall Australian Office Building: In Conversation”


Rodrigo Carazo
President - Design Director
Carazo Architecture
“Upward build, countrywide impact”


Mary Casey
Director, Social Infrastructure
HKA
“The Future of Slender Tower Design”


Brett Casson
Global Digital Infrastructure Leader
Autodesk
“Smart Building Solutions”


Severine Chapus
Vice President of Strategy & Digital Transformation Cross Industry Initiatives
Dassault Systèmes
“1 of 1 Ramboll (workshop)”


Raymond Cheah Ho Chee
Chief Operating Officer, Commercial
UEM Sunrise Berhad
“International Development Capital Flows”


Raymond Cheah Ho Chee
Chief Operating Officer, Commercial
UEM Sunrise Berhad
“Presentation #412”


Winnie Cheung
Business Development Director
AET Flexiblespace
Session Chair: “Public Realm: Interior Systems”


Fred Clarke
Senior Design Principal
Pelli Clarke Pelli Architects
“1 of 2 Sun Hung Kai (presentation - Asia room)”


Fred Clarke
Senior Design Principal
Pelli Clarke Pelli Architects
Session Chair: “Transit-Oriented Development: Implementation”


Rosemary Condron-Calic
National Portfolio Manager, Retail Services
ISPT
“The Retail Experience”


Karen Cook
Founding Partner
PLP Architecture
“1 of 1 MKA (presentation)”


Don Davies
President
Magnusson Klemencic Associates
“1 of 1 - JLL (oral presentation)”


Michiel De Moel
CEO
Elevating Studio Pte. Ltd.
“Presentation #127”


Roy Denoon
Vice President
CPP Wind Engineering and Air Quality Consultants
“Panel Discussion: High-Rise Design Drivers: Now to 2069”


Christian Derix
Principal and Director – SuperSpace
Woods Bagot
“1 of 2 Schindler (presentation)”


Peng Du
Vice President of Academic Affairs & Strategic Initiatives
Council on Tall Buildings and Urban Habitat
“The First Skyscraper: The Case for the Home Insurance Building”


Gerard Evenden
Head of Studio and Senior Executive Partner
Foster + Partners
“Presentation #474”


Elizabeth Farrelly
Associate Professor
Australian School of Urbanism
“3 of 4 - Siemens (the Now - panelist)”


Julia Felmeri
Vice President
Brookfield Properties
Session Chair: “Façades”


Karl Fender
Founding Partner
Fender Katsalidis Architects
“Presentation #411”


Richard Fennell
International Director, Head of Property and Asset Management, Australia
JLL
“The Future is Concrete: How Post-Tensioning Is Transforming our Tall Buildings”


Shelley Finnigan
Global Technical Sales Engineer, Head of Technical Sales & Marketing
ArcelorMittal
Session Chair: “Considering the Whole Life Cycle”


Robert Foster
Lecturer in Civil Engineering
University of Cambridge
“Running the River: 150 North Riverside + 110 North Wacker”


Tom Gellibrand
Deputy Program Director for Metro Product and Integration
Transport for New South Wales
“this is title”


Sophie Giles
Deputy Head - Education
University of Western Australia
Session Chair: “Modular Construction”


Nick Gillespie
Structural Practice Leader - New Zealand
Mott MacDonald Group
“Mass Timber for Sustainable Growth”


Michael Goldrick
Development Director
Frasers Property Australia
“Wood is the New Good”


Peter Halliday
Global Head of Building Performance Sustainability
Siemens Smart Infrastructure
“1 of 1 Mark Casey, CoxGomyl (facade presentation)”


Peter Halliday
Global Head of Building Performance Sustainability
Siemens Smart Infrastructure
“Smart Building Solutions”


Simon Healy
General Manager of Commercial Development
Mirvac Developments
“The Tall Australian Office Building: In Conversation”


Simon Healy
General Manager of Commercial Development
Mirvac Developments
“Mass Timber High-Rise Housing: A Vertically Integrated Delivery Model”


Anthony Henry
Head of Workspace Design
Macquarie Group
“Plenary 2 Panel Discussion”


Greg Holman
Principal Architect
Harry Seidler and Associates
“Presentation #473”


Narelle Hutchins
Head of Place Strategy and Design
AMP Capital Investors
“The Retail Experience”


Graham Jahn
Director of City Planning, Development & Transport
City of Sydney
“Circular Quay Tower: Aligning Private and Public Outcomes”


Graham Jahn
Director of City Planning, Development & Transport
City of Sydney
“Density and Urbanity in the Sydney Context”


Mulyadi Janto
Director
PT Farpoint Prima
“Presentation #249”


Rob Johnson
Customer & Market Relationship Manager
Liberty OneSteel
“Modular Construction: A Conversation”


John Jory
PhD Candidate
Queensland University of Technology
“Bringing an Icon Into the Future: Willis Tower”


Chris Kakoufas
General Manager, Development
Cbus Property
“International Development Capital Flows”


Nonda Katsalidis
Director and Partner
Fender Katsalidis Architects
“The Future of Tall Buildings in High Wind Regions”


Rosemary Kennedy
Adjunct Associate Professor
Queensland University of Technology
“Does your building have a future?”


Ken Knox
Development Director
GPT Group
“The Retail Experience”


Eric Lagerberg
Global Practice Group Leader, Retail
CallisonRTKL
Session Chair: “The Retail Experience”


Sam Lai
Project Director, General Manager
Sun Hung Kai Properties Limited
“Born from Awe: Origins of the First Skyscrapers”


Joyce Lee
NSW Discipline Manager – Building Structures
Arcadis
“this is my title22”


Andrew Liu
Vice President; Service Leader, Global Excellence Center
CallisonRTKL
“2 of 2 Otis (Day 2 keynote)”


Helen Lochhead
Dean, Faculty of Built Environment
UNSW Sydney
“Tall Timber in Numbers ($$$)”


Avtar Lotay
Managing Director
Rogers Stirk Harbour + Partners
“American Copper Buildings”


Avtar Lotay
Managing Director
Rogers Stirk Harbour + Partners
“One Vanderbilt”


John MacLeod
IoT Specialist
IBM Corporation
“Smart Building Solutions”


Giorgio Marfella
Lecturer
University of Melbourne
Session Chair: “Session 1”


Louise Mason
Group Executive & CEO Commercial Property
Stockland Development
“Transit-Oriented Development: Implementation”


Kamran Moazami
Head of Discipline, Building Structures
WSP | Parsons Brinckerhoff
“The Kavanagh Building: Building for Women”


Arron Money
Executive Manager
SKYCITY Entertainment Group
“test symp”


Brian Moore
Manager of Delivery
University of Technology, Sydney
“Tall Timber in Numbers”


James Murray-Parkes
Science & Engineering Director, Multiplex Engineering Innovations Group
Multiplex
“Cyber challenges: how to protect high buildings”


James Murray-Parkes
Science & Engineering Director, Multiplex Engineering Innovations Group
Multiplex
“Modular Construction: A Conversation”


Viviana Muscettola
Associate Director
Zaha Hadid Architects
Session Chair: “Branding the City”


Steve Newton
National Transit Management & Top Range Manager
Schindler
“Transit-Oriented Development: Implementation”


Kim Nielsen
Founder, Principal, & Creative Director
3XN
“Density and Urbanity in the Sydney Context”


Chris Nunn
Head of Sustainability, Real Estate
AMP Capital Investors
“Panel Discussion: Building the CTBUH Legacy”


Eric Parry
Founder, Principal
Eric Parry Architects
“Active Façades for Uber Headquarters”


Robert Peckar
Founding Partner
Peckar & Abramson, P.C.
“Below, Above and Beyond”


Thanh Quach
Development Manager
Grocon
“fsdfds”


Joshua Ramus
Founding Principal
REX Architecture
“Seattle mass timber tower”


Robbie Robertson
Partner | Experience Design
Deloitte
“Plenary 2 Panel Discussion”


Nirit Rosenstein
Executive
Real Estate Development Fund
Session Chair: “Livability”


Jennifer Saiz
Executive General Manager, Group Property and Security
Commonwealth Bank of Australia
“Plenary 2 Panel Discussion”


Pru Sanderson
Regional City Executive - Melbourne
Arcadis
Session Chair: “The User Experience”


Carl Schibrowski
Head of Development - Australia
Brookfield Properties
Session Chair: “Connecting the City: A Global Perspective”


Jennifer Schneider
Structural and Security Glazing Segment Manager
Kuraray America, Inc.
“Keeping the Past Alive: Contextualizing Tall in the Cityscape”


Christian Schulz
Chief Operating Officer
Schindler
“2 of 2 Autodesk (panel)”


Cameron Scott
Chief Operating Officer - Corporate Solutions
JLL
“Plenary 2 Panel Discussion”


SawTeen See
Managing Director, USA
See Robertson Structural Engineers, LLC
“Architectural Engineering of Giant Observation Wheels (GOW’s)”


Mark Shoemaker
Principal
Pelli Clarke Pelli Architects
“fsdfds”


Natalie Slessor
General Manager of Workplace and Change
Lendlease Corporation
“Panel Discussion: High-Performance Buildings in Asia”


Ian Smith
Vice President, Special Projects
thyssenkrupp
“Paran Stevens' Elevator”


Shu-Hsin Soong
Technical Director & Education Sector Leader
AECOM
“A new concept for special urban housing complexes”


Jonathan Spear
Executive Director
Infrastructure Victoria
“another new sympsium”


Tim Spencer
Executive General Manager of Mulpha Norwest
Mulpha
“The Revolution of the Net-Zero Office”


Caroline Stalker
Australasian Design Director (Urban)
Arup
Session Chair: “Urban Policy”


Ilkay Standard
President
GenX Design & Technology Consulting
Session Chair: “Public Realm: Exterior”


Santeri Suoranta
Head of Technology, Major Projects
KONE
Session Chair: “Smart Technologies”


Mark Tait
Group Executive & Head of Commercial Development
Investa Property
“3 of 4 - Siemens (the Now - session chair)”


Mark Tait
Group Executive & Head of Commercial Development
Investa Property
“International Development Capital Flows”


Dario Trabucco
Research Manager
Council on Tall Buildings and Urban Habitat
“Minimising the Impacts of Dense Green Architecture”


Kam Chuen (Vincent) Tse
Managing Director, Building MEP, China Region
WSP
Session Chair: “Skyline Iconography”


Tanya Vincent
Principal Manager, Urban Design
Transport for New South Wales
“Density and Urbanity in the Sydney Context”


Tanya Vincent
Principal Manager, Urban Design
Transport for New South Wales
“Transit-Oriented Development: Implementation”


Eamon Waterford
Director of Policy
Committee for Sydney
“timber title”


Chris Wilkinson
Principal and Founding Director
WilkinsonEyre
“Presentation #340”


Tim Williams
CEO
Committee for Sydney
“gdfg”


Antony Wood
Chief Executive Officer
Council on Tall Buildings and Urban Habitat
“Extreme Sustainability Through SMART Technologies”


Aicha Woods
Senior Associate
Pelli Clarke Pelli Architects
Session Chair: “Transit-Oriented Development: Asia”


Honglei Wu
Deputy Chief Engineer
Tongji Architectural Design (Group) Co., Ltd.
“The Bellwether – a Passivhaus Tower Renews a Public Housing Campus”